Gimnazjum nr 2 im. Adama Mickiewicza
MENU STRONY
Nasza szkoła
  STRONA GŁÓWNA
  REKRUTACJA
  HISTORIA SZKOŁY
  LOKALIZACJA
  NAUCZYCIELE
  UCZNIOWIE
  GALERIA
  BAZA ZADAŃ
  PROJEKT EDUKACYJNY
  DORADCA ZAWODOWY

Informacje
  PRAWO SZKOLNE
  PLAN LEKCJI
  PODRĘCZNIKI
  KALENDARZ
  ZAJĘCIA DODATKOWE
  KONKURSY
  IMPREZY
  DIAGNOZY
  WYCIECZKI
  DZIAŁANIA INTEGRACYJNE
  KONTAKT
  REKRUTACJA DO SZKÓŁ ŚREDNICH
  SZUKAJ

Zainteresowania
  E-TWINNING
  WYMIANY MIĘDZYNARODOWE

Graffiti
Wydarzenia
PonWtŚrCzwPiSoNie
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30
Z Międzyrzecza do Muhrau
Gimnazjum nr 2 im. Adama Mickiewicza w Międzyrzeczu od wielu już lat angażuje się we współpracę polsko – niemiecką, w efekcie czego rocznie powstają dwa projekty międzynarodowe.
Od jesieni 2013r. trwały przygotowania do nowego projektu teatralno-plastyczno-fotograficznego.
Dnia 30 marca br., w ostatnią niedzielę miesiąca, chwilę po zmianie czasu na letni, wyruszyliśmy
o 5:57 pociągiem na podbój Dolnego Śląska. O 14.00 dotarliśmy do Legnicy, skąd z grupą gimnazjalistów niemieckich pojechaliśmy do Morawy koło Strzegomia. W Morawie znajduje się zabytkowy pałac z 1873 r., pierwotnie dwór oo. benedyktynów, obecnie własność fundacji św. Jadwigi z Morawy, w którym mieszkaliśmy przez pięć dni. Pokoje, sale pracy, cały budynek mają niepowtarzalny urok. Sprzyjało to zajęciom o charakterze artystycznym. W polsko – niemieckich grupach tworzyliśmy prace dotyczące trzech żywiołów: wody, powietrza i ziemi, zajmując się nimi poprzez teatr, plastykę oraz fotografię.
Warsztaty teatralne prowadził pan Bernard Szulc, plastyczne pani Florentine Baumann i fotograficzne pani Joanna Kozakiewicz. Nasi partnerzy reprezentowali bardzo ciekawą szkołę z Berlina, z naszej partnerskiej dzielnicy stolicy Niemiec – Wilmersdorf. Szkoła Nelsona Mandeli, to placówka wyjątkowa, jedyna w swoim rodzaju, w której zajęcia odbywają się w języku niemieckim i w języku angielskim, tak też wyglądała nasza wymiana. Jako główny język komunikacji służyły nam język angielski i niemiecki, ale nasi koledzy z Niemiec bardzo chętnie uczyli się języka polskiego. Poza formami warsztatowymi w grupach zorganizowano również zajęcia integracyjne: noc cudów i wieczór etiud teatralnych, wycieczka do Świdnicy Śląskiej oraz niezwykle ciekawe spotkanie z właścicielką pałacu panią Melittą Sallai, która opowiedziała nam w języku angielskim o beztroskim dzieciństwie spędzonym w pałacu, którego jest właścicielką.
Pani Melitta wychowana została w tradycji arystokratycznej, przeżyła II Wojnę Światową. Pod koniec wojny była świadkiem rabunku dzieł sztuki, w tym obrazu "Dama z łasiczką" Leonarda da Vinci, wywożonych z Polski przez niemieckich nazistów. Pani Melitta Sallai, już na emeryturze powróciła do domu swojego dzieciństwa, do Morawy i angażuje się w tworzenie niemiecko-polskiej wspólnoty. Więcej o jej przeżyciach przeczytać można w napisanej przez nią książce: „Z Muhrau do Morawy. Niezwykłe życie w Europie i Afryce”.
Ognisko, podchody, wspólne spacery, rozmowy i śpiewanie, przebywanie i praca w grupach warsztatowych, wycieczki, wygrzewanie się w wiosennym słońcu to wspaniałe chwile, które sprawiły, iż wielu spośród nas zrozumiało, że nauka języka i jego istota, to nie tylko ćwiczenia z gramatyki i czytanie tekstów, lecz prawdziwa komunikacja, która zależy również od osobowości i że często trzeba przekraczać samego siebie, żeby w pełni efektywnie posługiwać się językiem obcym. Poza tym dla wielu z nas, to była najwspanialsza wycieczka, na jakiej kiedykolwiek byliśmy i chętnie pojechalibyśmy ponownie na podobną. A do tego jedzenie było wyborne! Dla naszych opiekunek - pani Sylwii Karpińskiej i pani Joanny Kozakiewicz wyjazd ten był także wielką frajdą, okazją do rozwoju i do poćwiczenia języka obcego, który trzeba doskonalić przez całe życie – tak jak i ojczysty, gdyż język to taka dziedzina, która jest żywa i ciągle się zmienia. Projekt, w którym dane nam było uczestniczyć,w 60% wsparty został finansowo przez PNWM – Polsko – Niemiecką Współpracę Młodzieży, za co serdecznie dziękujemy!

Kacper Baraniecki, Wiktoria Bobińska, Piotr Chwirot, Ola Dajworska, Laura Góral, Michał Kąkolewski, Michał Kowalewski, Oliwia Lachman, Kuba Marcinkowski, Iga Marzec, Filip Nowak, Paweł Rogala, Tomek Szewczyczak, Wiktoria Śniowska, Ala Tarnowska, Paweł Twardowski, Klaudia Witwicka, Dominika Wróbel, Karolina Wróbel
WIRTUALNY SPACER
WIRTUALNY SPACER
Reklama

KARMIMY PSIAKI

SZKOŁA Z KLASĄ

Szkoła bezpiecznego internetu

Dziennik LIBRUS

Góra Grosza

e-Twinning

Gimnazjum nr 2

Polski Oficjalny Support PHP-Fusion

PNWM

Najlepszy darmowy CMS

PRO EUROPA VIADRINA

Międzyrzecz

SZKOŁA BEZ PRZEMOCY

SZKOŁA ODKRYWCÓW TALENTÓW

SPONSOR MATUSZCZAK

SPONSOR SGB

Spielbau - Partner

MISATO PARTNERSKIE BAD FREIENWALDE

SPONSOR PIZZERIA MAFIA

SPONSOR EWE

MOK

FIRMA USŁUGOWA MENTOR

PIEKARNIA ROJEK

Heidecke Bud-Drew-Bauelemente Sp. z o.o.

Cytat..
"Prawdziwym bojownikiem za wiare jest ten, kto w imie Boga walczy z samym soba." - MAHOMET
Flash Zegar
WARTO CZYTAĆ


Logowanie
Nazwa Użytkownika

Hasło

Zapamiętaj mnieZapomniane hasło?
Uruchomiono 04.12.2008 przez Bzycerz